Sąd Okręgowy, właściwy w sprawach rozwodowych, zobligowany jest do kompleksowego uregulowania sytuacji rodziny po rozwodzie. Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest dobro małoletnich dzieci małżonków i tak, Sąd wyrzec musi o alimentach na rzecz małoletnich dzieci i władzy rodzicielskiej.
Do czasu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego tj. do końca sierpnia 2015 roku, w razie braku porozumienia rodziców, niemożliwe było pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. W praktyce oznaczało to, że jeżeli nie było w tej materii zgodnego wniosku rodziców, Sąd zmuszony był ograniczyć władzę jednego z rodziców. Obecnie, Sąd może zadecydować o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom bez względu na ich stanowiska. Sąd ocenia stan faktyczny sprawy i kierując się dobrem dziecka kształtuje jego sytuację w tym zakresie. Powyższe wydaje się w pełni uzasadnione charakterem postępowania rozwodowego i tym, że nierzadko skonfliktowane strony niezdolne są do porozumienia z uwagi na zaszłości i wzajemną niechęć.
W zakresie kontaktów małoletniego dziecka z rodzicem nowelizacja daje możliwość, obwarowaną wprawdzie zgodnym wnioskiem stron, nieorzekania o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Powyższe oznacza, że Sąd odstąpi od ustalania w wyroku rozwodowym sposobów, terminów, czasookresów kontaktów i pozostawi w tym zakresie swobodę stronom.
Należy pamiętać, że kwestie związane z władzą rodzicielską, alimentami czy kontaktami, wraz z upływem czasu i zmianą okoliczności, mogą być zmieniane/aktualizowane w ramach odrębnych postępowań przed właściwym Sądem Rodzinnym.
Adwokat Agnieszka Dziewiątkowska-Szybilska, Tarnów
Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamil Szybilski